
Оцінка доступу вразливих груп жінок до правосуддя: ООН Жінки та “Позитивні жінки”
Структура ООН Жінки проводить оцінку доступу вразливих груп жінок до правосуддя. Місія, яка працює над оцінкою, складається з міжнародної консультантки Ейлін Скіннідер (Канада) та національного консультанта Андрія Вишневського.
Минулого тижня, а саме 6 квітня, у офісі ООН Жінки в Україні, відбулася зустріч, метою якої було інформування про проблеми та потреби жінок, які живуть із ВІЛ, у доступі до правосуддя, включаючи доступ до безоплатної правової допомоги, обізнаності про свої права тощо.
На зустріч були запрошені представниці БО «Позитивні жінки» – Ірина Борушек та Віра Варига. Вони розповіли про бар’єри, які унеможливлюють доступ жінок, які живуть з ВІЛ, до системи правосуддя. Це відбувається через високу ступінь самостигматизації і дискримінації в нашому суспільстві до ВІЛ-позитивних жінок. Якщо жінка звертається до суду, то всі, хто там працюють, знають, що вона ВІЛ-позитивна, тому жінки віддають перевагу тому, щоб мовчати про порушення своїх прав, аніж розкривати свій ВІЛ-статус перед іншими.
Велика частка серед ВІЛ-позитивних жінок – це жінки, які вживають або вживали наркотики. Вони відчувають подвійну стигму і дискримінацію, та мають велику ступінь недовіри до судової системи. І сама система не готова толерантно ставитись до ВІЛ-позитивних жінок, вважаючи їх людьми іншого сорту.
Наша організація починає проект по захисту прав ВІЛ+ жінок, де при порушенні їх прав, вони не залишаються сам на сам з проблемою, а можуть отримати безкоштовно фахову юридичну допомогу, і навіть супровід. В такому випадку жінка вважає себе захищеною.
Консультант Андрій Вишневський порекомендував налагодити співпрацю з регіональними офісами Вторинної правової безоплатної допомоги. Запропонувати провести тренінги для фахівців, які надають юридичні послуги.
Під час обговорення учасники дійшли висновку, що найбільшим бар’єром для жінок, які живуть з ВІЛ, є самостигматизація і дискримінація зі сторони суспільства, яке ще не готове приймати ВІЛ-позитивних жінок, як звичайних людей.
Photo by Alice Donovan Rouse on Unsplash