Позитивні жінки підтримують жінок та дівчат у Всесвітній день боротьби з туберкульозом

У Всесвітній день боротьби з туберкульозом благодійна організація «Позитивні жінки», яка працює з жінками, які живуть з ВІЛ та з жінками з уразливих груп, наголошує на залученні жінок та дівчат до формування стратегій та процесів боротьби з туберкульозом на національному та регіональному рівнях.

За визнанням ВООЗ, Україна залишається країною з високими показниками тягаря туберкульозу та особливо – мультирезистентного туберкульозу. Також в Україні спостерігають найвищий серед європейських країн рівень поширення ВІЛ-інфекції та негативну тенденцію до зростання темпів поширення цих інфекцій.

Туберкульоз, як найпоширеніше опортуністичне захворювання при ВІЛ-інфекції, став основною причиною обтяження перебігу хвороби і смертності у хворих на СНІД. ВІЛ-інфекція підвищує ризик активного ТБ, і, навпаки, ТБ несприятливо впливає на перебіг ВІЛ-інфекції. Протягом першого півріччя 2017 р. у кожному другому випадку смерті від СНІДу причиною був ТБ – 51,6%[1].

Туберкульоз продовжує негативно впливати на здоров’я жінок, що живуть з ВІЛ, і все ще свідчить про те, що вона є провідною причиною смерті серед жінок, які живуть з ВІЛ у репродуктивному віці в усьому світі[2].

Туберкульоз спричиняє ряд проблем, пов’язаних зі здоров’ям жінок. Наприклад, генітальний туберкульоз є складним для діагностики, а репродуктивні функції у більшості жінок після лікування не відновлюються. Туберкульоз, що виник у вагітної жінки або в післяпологовому періоді має важкий перебіг. Ця особливість обумовлена значними зрушеннями в діяльності ендокринних залоз, обміну речовин, функції серцево-судинної системи, які виникають під час вагітності. Як наслідок: збільшення числа перинатальних смертей та подвійна небезпека передчасних пологів та низька вага новонародженого. Загалом вразливість жінки до туберкульозу визначається наступними чинниками: низькі захисні сили організму, виражена фізична перевтома, часті психоемоційні перевантаження, стреси.

Крім того, бідність та брак якісного харчування впливають на вразливість як жінок, так і чоловіків.

Недостатнім є також фінансування програм профілактики та лікування туберкульозу в Україні, застаріла медична інфраструктура і нестача кваліфікованого персоналу та обладнання. Значний вплив має стигма та дискримінація по відношенню до пацієнтів. Однією з перешкод, з якими стикаються і жінки, і діти під час організації стаціонарного лікування туберкульозу – це неможливість перебування мам разом з дітьми у стаціонарі.

Олена Стрижак, голова правління БО «Позитивні жінки»:«Окреме перебування дітей у стаціонарі і проходження тривалого лікування негативно впливає на їх психоемоційний стан. Наша мета цього року – ініціювати та внести зміни до нормативної бази, внутрішніх документів протитуберкульозних закладів щодо запровадження спільного перебування на лікуванні матері та дитини».

Приклади інших, більш розвинених країн показують нам, що епідемію туберкульозу можна подолати, що туберкульоз є виліковним, але проблеми, які існують з інфраструктурою та підходами до лікування, відсутності належного фінансування, стигма та дискримінація, гендерна нерівність та відсутність поваги до прав людини є перешкодою у боротьбі з туберкульозом.

ВООЗ визначив девізом цьогорічного Дня боротьби з туберкульозом наступний: «Увага, пошук! Шукаємо лідерів, щоб звільнити світ від туберкульозу». Ми, жінки, можемо підвищувати обізнаність інших жінок та дівчат щодо туберкульозу, їх мотивацію до проходження регулярних обстежень з метою підвищення раннього виявлення та лікування. Жінки на усіх рівнях мають приєднатися до світового руху та взяти на себе провідну роль у взаємодії з урядами, політиками та зацікавленими сторонами, щоб збільшити фінансування програм туберкульозу, які відповідають потребам жінок, які живуть з ВІЛ, та наших громад.

[1] Бюлетень МОЗ України «ВІЛ-інфекція в Україні», випуск 48. URL: https://phc.org.ua/uploads/documents/c21991/be9c07b20fdcd077045761e95d0d82a6.pdf

[2] Звіт ЮНЕЙДС за 2017 рік.

d

Welcome to Reina

Step into a true oasis of digital beauty we devised for your new beauty center, resort or spa website.

Monday to Friday Closed
Saturday Closed
Sunday Closed