
ВІЛ-позитивна жінка вперше доповідала від імені своєї спільноти в якості повноцінної членкині Нацради
Сьогодні, 22 серпня, у Києві відбулося засідання Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу (Нацрада). Олена Стрижак, голова правління БО “Позитивні жінки”, членкиня Національної ради та Комітету з програмних питань, доповідала про стан дотримання прав людини та доступу жінок, які живуть з ВІЛ, до медико-соціальних послуг, у т.ч. з питань сексуального і репродуктивного здоров’я. Вперше ВІЛ-позитивна жінка доповідала від імені своєї спільноти про специфічні проблеми та потреби жінок в якості повноцінної членкині Нацради.
У презентації, яку представила Олена, були визначені основні перешкоди, з якими стикаються жінки з ВІЛ у медичних закладах. Інформація, представлена у презентації, грунтується на результатах дослідження ”Права жінок, які живуть з ВІЛ в Україні”, проведеного БО “Позитивні жінки” у 10 регіонах. Результати дослідження викладені у аналітичному звіті, з повною версією якого ви можете ознайомитися за цим посиланням.
Регіональними координаторками організації, які працюють у 10 регіонах (м. Київ, Донецька, Дніпропетровська, Луганська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Черкаська, Херсонська) було документально зафіксовано 19 правопорушень стосовно жінок, які живуть з ВІЛ. Переважна більшість цих порушень стосується закладів охорони здоров’я.
Одна з регіональних координаторок, Віра Варига з м. Київ, яка представляє групу взаємопідтримки “Киянка+”, була вибрана спільнотою як альтернатка до Нацради.
Незважаючи на універсальний доступ до АРВ-лікування та профілактики вертикальної передачі ВІЛ, чверть жінок з ВІЛ відчувають страх інфікувати майбутню дитину.
Ще однією проблемою, яка стоїть на шляху безперешкодного доступу до послуг з лікування ВІЛ-інфекції, є криміналізація ВІЛ. Діюче законодавство ігнорує наукові досягнення, пов’язані з ризиком передачі ВІЛ-інфекції, які доводять, що за умови прийому антиретровірусної терапії та досягення невизначеного вірусного навантаження, людина з ВІЛ вже не є джерелом інфекції. Але для того, щоб це лікування отримати, пацієнти_ки наражають себе на небезпеку і стрес потрапити під кримінальне переслідування. Криміналізація посилює стигму, пов’язану з ВІЛ-статусом, і ідентифікує ВІЛ-позитивних людей як потенційних злочинців, що, в свою чергу, ще більше підвищує дискримінацію. Чому криміналізація ВІЛ наносить найбільшу шкоду жінкам, читайте за цим посиланням.
Олена Стрижак запропонувала внести до рішень засідання Нацради наступні пропозиції:
- Перегляд та зміна на державному рівні підходу щодо криміналізації передачі ВІЛ (стаття 130, частина 1 Кримінального кодексу України), який має зворотній ефект у стримуванні поширення ВІЛ, а також негативно впливає на жінок, збільшує вразливість жінок з уразливих до ВІЛ груп;
- Посилення в закладах охорони здоров’я роботи із забезпечення захисту персональних даних шляхом додаткового врегулювання питання анонімності та конфіденційності даних, оскільки розголошення таємниці діагнозу та стигматизуюче ставлення медпрацівників призводить до серйозних проблем пов’язаних з психічним здоров’ям ВІЛ-позитивних жінок, втратою довіри до системи охорони здоров’я, небажанням звертатися за меддопомогою взагалі, має тяжкі соціальні наслідки як-то втрата сімейних зв’язків та вимушена зміна місця проживання;
- Додаткового інформування та обговорення на державному рівні питання щодо необґрунтованості існуючої практики стягнення в приватних закладах охорони здоров’я подвійної оплати послуг, зокрема в сфері допоміжних репродуктивних технологій, з пацієнток/-ів через їхній ВІЛ статус;
- Забезпечення права ВІЛ-інфікованих жінок/чоловіків бути усиновлювачами шляхом внесення змін до наказу МОЗ від 20.08.2008 № 479 «Про затвердження Переліку захворювань, за наявності яких особа не може бути усиновлювачем»;
- Гарантування інтеграції засад та принципів ґендерної рівності в розробці, реалізації та моніторингу стратегій та програм з подолання ВІЛ в Україні, зокрема в рамках законопроекту «Про Основні засади (стратегію) державної політики у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусних гепатитів на період до 2030 року».
Олена Стрижак також увійшла до складу міжвідомчої робочої групи з питань валідації елімінації передачі від матері до дитини ВІЛ-інфекції та сифілісу (далі – ЕПМД) для виконання умов подання запиту України до Регіонального секретаріату з валідації ЕПМД (Європейське бюро ВООЗ) щодо проходження процесу валідації ЕПМД в Україні.
________________________________________________________
Довідково: Олену Стрижак, голову правління БО “Позитивні жінки”, внесено до персонального складу Національної Ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції рішенням МОЗ України від 27 червня 2019 року. Включення її до складу Нацради як представниці пацієнтської спільноти жінок, які живуть з ВІЛ, вперше було підняте у 2017 році, але на той час відповідно до квотування чисельності представників неурядових організацій та спільнот, у Нацраді не було визначено окремого місця для жінок, які живуть з ВІЛ. Затвердження Олени у складі Нацради є кроком до формування гендерно-орієнтованих політик та послуг стосовно жінок з ВІЛ та тих, хто вважається вразливим до інфікування (жінки, які пережили насильство, наркозалежні жінки й т.п.).