Жіноча конференція у Мінську: участь українських представниць

22-24 листопада у Мінську проходила Конференція з розширення прав та можливостей жінок, які живуть з ВІЛ у Східній Європі, організована Deutsche Aidshilfe (Німеччина).

Делегація з України була представлена широкою консолідацією структур та організацій, що працюють у полі захисту прав жінок та ВІЛ-сервісу: Центр Громадського 3доров’я МОЗ України, БО “Позитивні жінки”, учасниці Євразійської Жіночої мережі зі СНІДу, БО “ЛЕГАЛАЙФ-УКРАЇНА”, ГО “Інсайт”, Клуб “Еней”, організація підлітків, які живуть з ВІЛ в Україні TEENS UKRAINE. Українські представниці приймали безпосередню та найактивнішу участь у модерації та змістовному наповненні сесій.

Відкриття Конференції розпочалося з найактуальнішого питання для ВІЛ-позитивних жінок Східної Європи – це особливості розвитку епідемії ВІЛ серед жінок. Спікерка Даша Очерет (UNAIDS) представила огляд національних Стратегій з ВІЛ, аналіз та рекомендації з інтеграції жінок. Крім стратегічних питань було представлена презентація докторки Університетської клініки (Німеччина) Анетте Хаберль “ВІЛ та жінки: новітні розробки та сучасні стратегії терапії.

Найболючішім питанням для спільноти є криміналізація ВІЛ, яка закріплена у більшості країн регіону законодавчо та стає непереборним бар’єром на шляху подолання епідемії ВІЛ. Тонкощі цих питань учасниці та учасники заходу обговорювали в рамках сесії “Криміналізація – гендерна проблема“, яку модерувала представниця України Олена Стрижак.

Багато дискусійних та законодавчих питань підіймала представниця Глобальної спільноти людй, які живуть з ВІЛ (GNP+) Олександра Волгіна, говорячи про шкоду криміналізації ВІЛ через призму світової спільноти. Олександра має особистий досвід зростання від клієнтки до представництва світової спільноти ВІЛ+ та слугує для багатьох жінок-активісток «неопалимою купиною», що надихає силами до змін на краще у складній адвокаційній роботі. Аспекти впливу криміналізації на секс-працівниць розкрила  Наталя Ісаєва “Легалайф-Україна”, презентуючи досвід та досягнення спільноти в Україні.

В рамках сесії «Вагітність та ВІЛ», яку модерувала Аліна Ярославська зі Львова, представниця  Центру громадського здоров’я МОЗ України Віолета Марциновська розкрила бачення та дії України з питань валідації елімінації передачі ВІЛ та вродженого сифілісу від матері до дитини (ЕПМД). Основними завданнями новостворених регіональних груп є:

  • розробка робочого плану дій, спрямованого на організацію та здійснення процесу валідації ЕПМД в Україні;
  • координація заходів щодо виключення передачі ВІЛ та сифілісу від матері до дитини в Україні в цілому та на окремих адміністративно-територіальних одиницях різного рівня;
  • підготовка Національного звіту з валідації ЕПМД в Україні та подання його сумісно з запитом на валідацію до Регіонального секретаріату з валідації ЕПМД, до Європейського бюро ВООЗ;
  • взаємодія з Регіональним секретаріатом з валідації ЕПМД щодо здійснення процедури валідації ЕПМД в Україні.

Сесію «Сексуальне та репродуктивне здоров’я (СРЗ) та права жінок, які живуть з ВІЛ» відкривала представниця України Наталя Безелева (Клуб «Світанок»), говорячи про задоволення специфічних потреб у галузі СРЗ та прав маргіналізованих жінок на території військового конфлікту в Донецькій та Луганській областях.

Інформативністю та насиченістю статистичними даними відрізнялася сесія «Протидія насильству щодо жінок». Українське дослідження з моніторингу насильства серед жінок, які живуть з ВІЛ, що було проведене на базі та силами спільноти регіональними представницями БО «Позитивні жінки» у 10 областях країни презентувала Анна Арябінська. Аналіз зібраного матеріалу, висновки та рекомендації будуть представлені на національному та регіональному рівнях вже у січні.

На сесії «Жіночий активізм та лідерство у відповідь щодо епідемії ВІЛ» представниця ЄЖМС Світлана Мороз розглядала запити та виклики з актуальної тематики «Фемінізм та ВІЛ: співпраця, спільні інтереси, спільна ціль». У жваву та чуттєву дискусію залучилися всі присутні учасниці та учасники, оскільки спільність інтересів та особливість і необхідність підтримки жінок жінками наразі хвилює всі спільноти та окреслює неперевершені можливості в майбутньому для створення вагомого лоббі у досягненні спільних інтересів.

Дуже хвилюючою тематикою пронизана сесія «ВІЛ та батьківство», на якій Ольга Моторненко з Полтави висвітлювала криміналізацію всиновлення та доступ до репродуктивних технологій жінок, які живуть з ВІЛ в Україні.

Болючі питання стигматизації у суспільстві та самостигми всередині спільноти підіймали українські представниці Віра Варига та Людмила Коломоєць в рамках сесії «Кидаючи виклик стигмі». Віра презентувала авторське напрацювання ітервенції «Школа життя з ВІЛ» та досвід поширення такого підходу у 13 регіонах України. Жахливими фактами дискримінаційного та принизливого ставлення до жінок ВІЛ+ ділилася з особистого досвіду та досвіду соціального супроводу регіональна представниця БО «Позитивні жінки. Дніпро» Людмила Коломоєць.

Сесія «Інтеграція послуг для жінок. Адвокація та співпраця з представниками влади» дала змогу всім присутнім почути та опанувати досвід різних жіночих спільнот у різних країнах та отримати дієві лайфхаки для надання гендерно-чутливих послуг з залученням бюджетного фінансування. Саме питання фінансування з місцевих бюджетів висвітлювала українська представниця БО «Позитивні жінки. Черкаси» Марія Севериненко, яка має багатоплановий досвід залучення державних коштів для фінансування потреб спільноти жінок, які живуть з ВІЛ в Україні.

 

d

Welcome to Reina

Step into a true oasis of digital beauty we devised for your new beauty center, resort or spa website.

Monday to Friday Closed
Saturday Closed
Sunday Closed