Рівні права для всиновлення та оформлення опіки

Дискримінаційну норму скасовано – відтепер люди, які живуть з ВІЛ, мають право на рівні зі всіма всиновлювати і оформляти опіку та приймати участь у впровадженні всіх форм сімейного виховання, які існують на сьогоднішній день в Україні.
ВІЛ/СНІД виключено з Переліку захворювань, за наявності яких особа не може бути усиновлювачем, що був затверджений Наказом МОЗ України № 479 від 20 серпня 2008. Нова редакція, затверджена Наказом МОЗ України від 17 серпня 2020 року № 1898 «Про внесення змін до Переліку захворювань, за наявності яких особа не може бути усиновлювачем», зареєстрована в Мін’юсті України 12 жовтня 2020 року за №991/35274 (cutt.ly/xgxGFqU).
Ця перемога стала можливою завдяки спільним діям активісток та активістів, адвокатів та БО «Позитивні жінки»:
  • В 2017 році відбулась перша спроба внести зміни до цього Переліку з боку «100% життя» – Мережа ЛЖВ та інших ВІЛ-сервісних організацій, але проект підписано не було з огляду на неоднозначне відношення громадськості до деяких його пунктів.
  • В 2018 році БО «Позитивні жінки», в особі голови правління Олени Стрижак, розпочали активну адвокацію щодо внесення змін у правові норми та відміну заборони щодо всиновлення дітей людьми, які живуть з ВІЛ. Питання підіймалось на засіданнях Національної ради з протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу та Національного комітету з валідації та елімінації передачі ВІЛ і сифілісу від матері до дитини, до складу яких увійшла Олена, з рекомендаціями по усуненню дискримінації в процесі усиновлення та дотримання права ВІЛ-інфікованих жінок/чоловіків бути усиновлювачами.
  • В 2019 році активістка Альбина Котович ініціювала справу проти МОЗ по оскарженню рішення щодо відмови у встановленні опіки над дитиною. За підтримки адвокатів Віталія Матвєєва та Олега Бєлова справу було виграно! У жовтні 2019 року Окружний адміністративний суд міста Києва виніс рішення по справі №826/9445/18 – визнати незаконним і нечинним пункт 3 (ВІЛ/СНІД) Переліку (www.cutt.ly/LgxGPe6). Більш того, в ході розгляду справи МОЗ України визнало зазначену норму дискримінаційною та такою, що не відповідає міжнародним договорам.
  • Цей прецедент посилив мобілізацію нашої організації щодо підтримки внесення змін у наказ № 479 та затвердження МОЗ України нової редакції, було направлено ряд листів-звернень до МОЗ України із відповідними вимогами. В результаті, 24 січня 2020 року Міністерство охорони здоров’я України опублікувало для громадського обговорення проект наказу «Про внесення змін до Переліку захворювань, за наявності яких особа не може бути усиновлювачем».
  • В червні 2020 року до процесу адвокації щодо прискорення підписання Наказу приєднався Володимир Жовтяк, як призначений Радник Міністра охорони здоров’я України з реформування, взаємодії з громадськістю та міжнародними організаціями-донорами.
І ось результат. Від імені спільноти жінок, які живуть з ВІЛ в Україні, щиро вдячні всім за Вашу підтримку та стійку віру у перемогу!
d

Welcome to Reina

Step into a true oasis of digital beauty we devised for your new beauty center, resort or spa website.

Monday to Friday Closed
Saturday Closed
Sunday Closed